niedziela, 5 lutego

W jaki sposób uczynić, by impreza integracyjna była udana?

Kiedy zatrudniamy się w śmiałej jednostce gospodarczej, nadzwyczaj nieczęsto oczekujemy, że niedługo po rozpoczęciu pracy pozostanie zorganizowana impreza integracyjna dla wszystkich pracobiorców w takim celu, aby wszyscy nowozatrudnieni byli w stanie zintegrować się z pracobiorcami o dłuższym stażu pracy. W ogólności imprezy integracyjne w kraju są rzadkością, a jeżeli już są organizowane, to zazwyczaj na zasadzie spotkania w pubie lub innym lokalu tego rodzaju.

Czasem udaje się zorganizować weekendowy wyjazd nad morze, jezioro bądź też w góry, dzięki czemu powstaje możliwość poznania wspólników na trzeźwo, bez wszechobecnego alkoholu. Od czasu do czasu szefostwo pokrywa obszerną część kosztów takiego wyjazdu, to właśnie dzięki czemu robotników może czekać istotna dawka atrakcji, jak na przykład zabawa typu paintball, spływ kajakowy, wyjście do kina lub też teatru czy uczestnictwo w organizowanym akurat festynie. Możliwości jest w zasadzie wiele, wystarczy tylko odrobina inwencji twórczej organizatora i naturalnie należyte zaplecze finansowe. Niegdyś imprezy integracyjne były sporo łatwiejsze do zorganizowania.

Gdy cały zakład pracy jechał na wykopki, impreza bez mała samoistnie organizowała się wieczorem. Zresztą bez wyjeżdżania też dawano radę. Flaszka przyniesiona przez przykładowego pana Zdzisia z okazji imienin bądź też urodzin przysłowiowej pani Krysi była olśniewającym pretekstem do tego, żeby praca schodziła na dalszy plan, zaś najstarszy stażem zatrudniony wysyłał żółtodzioba do sklepu po godniejsze zaopatrzenie. W jaki sposób to wygląda w dzisiejszych czasach, gdy pracodawca jest równolegle pracodawcą, w związku z tym każda minuta naszej klarownej pracy jest mu wybitnie bliska sercu (lub ewentualnie innej części ciała – w zależności od tego, w której kieszeni nosi portfel)? Jakim sposobem wygląda balowanie w pracy w czasach ciężkiego kapitalizmu i wszędobylskich inspekcji BHP i innych równie nie-imprezowych organów kontroli?

Okazuje się, iż imprezy integracyjne są na porządku dziennym – wypróbuj organizacja imprez integracyjnych. Niewiele zmieniło się od czasów poprzedniego ustroju. Tak w zasadzie zmiany, jakie nastąpiły są jedynie zmianami kosmetycznymi, albowiem dyrektor to również człowiek oraz pić musi, w następstwie tego pije. Pije w pracy, tyle że po godzinach, gdy drzwi do firmy zamknięte są już na głucho. Taka impreza wielokrotnie następuje bezpośrednio po inwentaryzacji lub ewentualnie jako pracownicze wydarzenie kulturalne, konfesyjne czy też w związku z świętowaniem jakiejś ważnej tradycji.

Dodaj komentarz